Zeleni ured
Sam proces uspostave učinkovitog korištenja materijala i energije u uredskom poslovanju sastoji se od nekoliko važnih koraka, a jedan od najvažnijih je zasigurno podrška uprave. Uprava mora donijeti politiku tvrtke kojom se teži prema učinkovitoj upotrebi energije i materijala, a time i ka smanjenju utjecaja na okoliš. Sljedeći korak je određivanje odgovorne osobe ili tima stručnih ljudi unutar tvrtke, s ciljem praćenja potrošnje energenata i korištenja uredskog materijala i usluga. Odgovorna osoba mora imati tehničke i analitičke sposobnosti za utvrđivanje postojećeg stanja u tvrtki, ali i dovoljno znanja o modernim tehnologijama kako bi uspješno mogla odrediti ciljeve do kojih se želi stići. Ukoliko odgovorna osoba nema dovoljno iskustva, poželjno je zatražiti pomoć stručnijeg vanjskog suradnika ili tvrtke, koji pomažu u uspostavi i provedbi koncepta. Nakon određivanja prioriteta i uspostave koncepta kreće se prema određivanju mjera kojima će se utjecati na aktivnosti zaposlenika. Neke od mjera su npr. slanje dokumenata elektroničkom poštom, ispisivanje sadržaja dvostrano na papiru, korištenje recikliranog papira, racionalno korištenje uređaja za grijanje i hlađenje, kupovinu energetski učinkovitije opreme u skladu sa stvarnim potrebama, dijeljenjem resursa smanjiti količinu uredske opreme i dr. Analizom početnog stanja i određivanjem specifičnih indikatora potrošnje (npr. potrošnja električne energije po zaposleniku, potrošnja vode po zaposleniku, potrošnja toplinske energije po stupanj-danu i sl.) stvaraju se ulazni parametri koji kasnije služe za analizu rezultata i ocjenu provedenih mjera.
Iznimno je važno odrediti jasne i konkretne mjere čiji je rezultat vidljiv. Također, svaka mjera mora imati određeni rok u kojem se planira izvršiti. Da bi se pojedina mjera uspješno provela, ključna je potpora i suradnja zaposlenika na određenim položajima unutar tvrtke, a nakon toga, i sudjelovanje svakog pojedinog zaposlenika. Izvještaji o rezultatima pojedine mjere mogu se davati u tjednim, mjesečnim ili polugodišnjim intervalima i trebaju biti dostupni svim zaposlenicima putem oglasne ploče, mailing liste, intenetske stranice i sl. Dobiveni rezultati mogu biti vrlo dobra motivacija nastavku provođenja mjera. Ukoliko pak rezultati nisu zadovoljavajući treba se zapitati jesu li aktivnosti previše složene, znaju li zaposlenici što se od njih očekuje i može li ih se dodatno motivirati tj. nagraditi za postignute uštede?
Da bi se mjere uspješno provodile potrebno je redovito provoditi internu edukaciju zaposlenika, prilikom čega treba inzistirati na dvosmjernoj komunikaciji. Takvim načinom komunikacije dodatno se motiviraju zaposlenici te im se omogućuje iznošenje vlastitih ideja, i ujedno smanjuje otpor koji često postoji prema promjenama u načinu poslovanja. Vrlo često potrebno je provesti upitnik unutar tvrtke, kako bi mogli utvrditi gdje se pojavljuju poteškoće u provođenju pojedinih mjera.
Ne treba zaboraviti da je stvaranje energetski učinkovitog ureda kontinuirani proces koji je jedinstven za svaki ured i sastoji se od mnogo malih, pojedinačnih aktivnosti kojima „ozelenjujemo“ svoj ured. Provođenje nekih ne košta ništa, dok druge zahtjevaju početnu investiciju. Neke se mogu provesti odmah, dok su za neke potrebni mjeseci. Bez obzira na to, jednostavnim promjenama u ponašanju mogu se napraviti velike stvari na unaprjeđenju poslovanja i zaštiti okoliša, ali i doprinijeti ugledu i konkurentnosti tvrtke.
Davor Cikač, dipl.ing.el.
Energo Consult
Citirajte tekst na vašim web stranicamaZa kreiranje linka prema ovom članku na vašim stranicama,
kopirajte niže navedeni kod na vaše stranice.
Pregled :
Zeleni ured Moderan ured danas nezamisliv je bez računala, printera i ostale uredske opreme koja...
© 2024 - Pasivna Kuća*INFO